Wszędy rąbią
XIX stulecie nazywano wiekiem pary, elektryczności i kolei żelaznej – wstęgi szyn oplotły glob. XX wiek nazwano stuleciem atomu, plastiku, motoryzacji – wstęgi szos i autostrad opasały kulę ziemską. W XXI wieku wstęgi rurociągów i kabli spętają do końca naszą planetę. Określenia te są prawdziwe, ale nie trafiają w sedno, podnoszą do rangi uniwersum poszczególne objawy procesu, który rozpoczął się za króla Ćwieczka.
W czym rzecz?
Rozwój życia w wodach, potem na lądach doprowadził do powstania gatunku homo sapiens. Z kolei gatunek homo sapiens doprowadził do powstania zupełnie nowej powłoki planety. Tradycyjny tercet ziemskiej biosfery – atmosfera (powietrze), litosfera (skały), hydrosfera (woda) – przerobiono na kwartet, dodając czwarty element: TECHNOSFERĘ. Ludzka praca okazała się piekielnie silnie działającym czynnikiem geologicznym.
Krajobraz ziemski zaczął się przekształcać pod wpływem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta