Czy podstawą opodatkowania przy sprzedaży walut jest cała należność, czy prowizja
NSA: obrotem przy handlu walutami jest wartość całej kwoty uzyskanej za usługę. Z przepisów nie wynika, że będzie nim jedynie prowizja
Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował tak w wyroku z 24 stycznia 2008 r. (I FSK 144/07). Ale jego rozstrzygnięcie budzi wątpliwości.
Jak rozliczyć handel dewizami
Orzeczenie sądu dotyczy sposobu określenia podstawy opodatkowania dla celów VAT w przypadku obrotu dewizami we własnym imieniu i na własny rachunek. Sąd wyjaśnił w nim, jak rozumieć pojęcie obrotu na potrzeby kalkulacji tzw. proporcji, czyli współczynnika sprzedaży. Zagadnienie to dzieliło do tej pory nie tylko praktyków, ale i organy podatkowe. Wyrok najprawdopodobniej nie zakończy tego sporu. Dlaczego? Bo jego teza jak i argumentacja sądu są sprzeczne z zasadami VAT oraz orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Kalkulacja proporcji
Z przepisów ustawy o VAT wynika, że podatnikom przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Prawo to ulega jednak pewnym ograniczeniom w przypadku, gdy podatnik, oprócz wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, prowadzi również działalność zwolnioną z opodatkowania bądź nieopodatkowaną VAT.
Podatnik obowiązany jest wtedy odrębnie określić kwoty podatku naliczonego w stosunku do czynności dających prawo do odliczenia oraz do tych, względem których to prawo nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta