Nie płacimy podatku za strój, jeśli używamy go tylko w firmie
Pracownik, który korzysta ze służbowego uniformu, nie uzyskuje przychodu. Inaczej będzie, gdy może używać zafundowane przez szefa ubranie do celów prywatnych
Wtedy pracodawca musi doliczyć jego wartość do pensji zatrudnionego i potrącić zaliczkę na podatek.
– Kupiliśmy garsonki i bluzki dla recepcjonistek w hotelu. Warunki używania odzieży są określone w regulaminie pracy i wynagradzania. Czy wartość tego stroju powinniśmy doliczyć do przychodów pracowników? – pyta czytelniczka DF.
Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy:
- ustalić, czy pracownicy uzyskują w ogóle przychód,
- jeśli tak, to sprawdzić, czy nie przysługuje im zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT mówiącego o służbowych obowiązkowych ubiorach.
Nie ma w ogóle przychodu...
Przychód z umowy o pracę to wynagrodzenie, premie i dodatki a także nieodpłatne świadczenia, które otrzymujemy od pracodawcy. Ale obowiązek zapłaty podatku powstanie tylko wtedy, gdy ze świadczenia mamy jakąś korzyść. Czy zyskujemy coś, jeśli dostajemy ubranie, które musimy nosić w pracy, ale nie możemy go używać po godzinach? Spójrzmy na interpretacje organów podatkowych.
Spółka zobowiązała pracowników do noszenia służbowych mundurów – produktów firmy. Zgodnie z regulaminem pracy sklepu i biura przysługują im dwie pary spodni oraz cztery górne części garderoby na sezon. Wybierają je w sklepie i akceptuje to szef działu. Firmowe stroje noszą w pracy oraz w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta