Szpieg z krainy komórkowców
Co stanowi dzisiaj źródło wiedzy na temat ludzkich nawyków? Sposób korzystania z telefonów komórkowych. Przez pół roku uczeni śledzili 100 tys. ich użytkowników
Pokaż mi swoją komórkę, a powiem ci, kim jesteś – brzmi dzisiaj nowa wersja starej maksymy. Jak wynika z międzynarodowych badań, dla wielu osób posiadanie przy sobie telefonu jest ważniejsze niż noszenie portfela. Według szacunków firmy Ericsson za sześć lat będzie na świecie 6,5 mld komórek.
W rezultacie sposób korzystania z nich staje się obiektem badań uczonych. Najnowsze są autorstwa zespołu pracującego pod kierunkiem Alberta–László Barabásiego z Northeastern University w Bostonie w USA. Ich wyniki zostały opublikowane w piśmie „Nature”.
Gdzie jest George?
Naukowcy przez pół roku obserwowali przemieszczanie się 100 tys. użytkowników telefonów komórkowych, którzy byli obsługiwani przez europejskich operatorów.
Wnioski? Ludzie są w gruncie rzeczy istotami nawykowymi. Jak bowiem pokazują badania, pod względem czasu i przestrzeni „śledzeni” poruszali się niezwykle schematycznie. – Ponad połowa osób objętych przez nas obserwacją nie przekroczyła zasięgu pięciu kilometrów – tłumaczy „Rz” Marta C. González, współautorka prac. – Z kolei dystans ten w przypadku 7 proc. nie był większy niż 50...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta