Natura czyni cuda
W sercu Puszczy Białowieskiej żadne drzewo nie zostało posadzone ręką człowieka. To jedyny taki pierwotny las w Europie.
Drzewa, kiedy dożyją tu swego wieku, padają i butwieją, by służyć za pokarm owadom i schronienie leśnym ptakom. Między ich próchniejącymi pniami strzelają w górę krzewy leszczyny, jarzębiny i czeremchy. Puszcza Białowieska to jeden z pomników światowej przyrody wpisany na Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Lista UNESCO obejmuje obecnie 851 miejsc w 184 krajach. Ale tylko 166 to wyłącznie dzieło natury, a 25 stanowi dziedzictwo zarówno kulturalne, jak i przyrodnicze.
W Afryce, której krajobraz wciąż jeszcze cywilizacja zmieniła stosunkowo niewiele, większość chronionego dziedzictwa to skarby przyrody. W Nieprzeniknionym Lesie Bwindi w Ugandzie rośnie aż 160 gatunków drzew i ponad 100 gatunków paproci. Na przylądku Floral w RPA, zaliczanym do najbogatszych rezerwatów biosfery na świecie, na obszarze równym 0,5 proc. powierzchni Afryki znaleziono aż 20 proc. gatunków roślin występujących na całym kontynencie. Jednym z najwspanialszych krajobrazów świata jest uformowany przez erozję płaskowyż Semien w Etiopii z grzbietami górskimi o fantastycznych kształtach i pionowymi urwiskami sięgającymi 1,5 km głębokości. Krater Vredefort...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta