Dziennikarz musi pracować w redakcji do ostatniego dnia, aby być młodszym emerytem
Żurnalista skorzysta z wcześniejszej emerytury, jeśli wiek emerytalny osiągnie w czasie wykonywania szczególnej pracy. Potwierdził to Sąd Najwyższy
Co do zasady nabycie prawa do wcześniejszej emerytury zależy jedynie od spełnienia dwóch warunków:
- osiągnięcia obniżonego wieku emerytalnego, tj. 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn,
- posiadania wymaganego okresu zatrudnienia, czyli 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym 15 lat w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze (§ 3 i § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, DzU nr 8, poz. 43 ze zm.).
Zasadniczo nie ma więc znaczenia, kiedy ubezpieczony spełni warunki uprawniające go do przejścia na wcześniejszą emeryturę, a w szczególności kiedy osiągnie wymagany wiek (wyrok Sądu Najwyższego z 18 lipca 2007 r., I UK 62/07).
Ostrzej dla żurnalistów
Od tej zasady zdarzają się jednak wyjątki, do których należą m.in. dziennikarze. Wobec nich bowiem § 13 pkt 1 rozporządzenia uzależnia nabycie prawa do wcześniejszej emerytury od osiągnięcia obniżonego wieku emerytalnego w czasie wykonywania pracy dziennikarskiej. Ale akt ten został...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta