Czynnik męski i żeński
Dzięki nowoczesnej technologii i coraz większemu doświadczeniu w dziedzinie zapłodnienia in vitro można dziś pomóc co drugiej parze, która nie może doczekać się potomstwa. Specjaliści twierdzą, że dzięki rozwojowi nauki z roku na rok skuteczniejsze będą metody leczenia niepłodności.
Na świecie żyje 40 – 60 milionów par mających problemy z płodnością. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała niepłodność za chorobę społeczną i cywilizacyjną. Ze statystyk wynika, że w Polsce blisko 1,3 miliona par ma problem z poczęciem dziecka.
Przyczyny niepłodności
O niepłodności lekarze mówią, gdy para, regularnie współżyjąc przez rok w czasie dni płodnych kobiety, nie doczekała się potomstwa, a przy tym nie stosowała żadnych metod antykoncepcyjnych.
Przyczyny niepłodności mogą być spowodowane tzw. czynnikiem męskim, żeńskim i tak zwaną niepłodnością wspólną. – Czynnik męski to spadek zdolności lub całkowita niezdolność do zapłodnienia przez plemniki. Czynnik żeński obejmuje natomiast przyczyny mechaniczne, takie jak niedrożne bądź nieprawidłowo funkcjonujące jajowody, wady i uszkodzenia macicy. Osobnym problemem jest niepłodność związana ze stanem szyjki macicy. Powodem niepłodności mogą też być zaburzenia endokrynologiczne – hormonalne, których efektem jest brak bądź nieprawidłowy przebieg owulacji. Niepłodność u kobiet może też mieć podłoże immunologiczne. Przyczyną niepłodności mogą być również czynniki psychogenne, takie jak cechy osobowości, zaburzenia seksualne oraz panujące między partnerami – tłumaczy dr Wojmir Ziętkowiak z kliniki InviMed Poznań.
Ze statystyk wynika, że 30 proc. przyczyn niepłodności leży po stronie kobiety, 50...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta