Nie ma zasiłku chorobowego przy kontynuowaniu dobrowolnych ubezpieczeń społecznych
Ubezpieczenia emerytalne i rentowe można kontynuować, gdy nie ma się do nich innych tytułów. Nie skorzysta więc z tego ten, kto założył biznes
– Do końca czerwca 2008 r. pracownica była zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Równocześnie w innej firmie pracuje na umowę o dzieło. Z umowy o dzieło firma nie opłaca za nią składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Czy taka osoba może samodzielnie ubezpieczyć się i opłacać składki? Czy może rozpocząć działalność gospodarczą i umowy o dzieło będą z nią podpisywane jako z odrębną firmą? Czy wolno jej opłacać składki na zasadzie kontynuowania ubezpieczeń? Jakie są koszty związane z jednym i drugim rodzajem ubezpieczeń? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi mogą po ich ustaniu kontynuować je dobrowolnie. Jeśli jednak okres tego ubezpieczenia przekracza dziesięć lat, nie ma gwarancji wypłaty minimalnego świadczenia, gdyby stan własnego konta ubezpieczonego go nie zapewniał.
30 dni na wniosek
Ubezpieczenia emerytalne i rentowe można kontynuować, gdy osoba ubezpieczona nie ma innych tytułów do ubezpieczeń. U czytelniczki ten warunek spełni się, jeśli będzie uzyskiwała przychody wyłącznie z umowy o dzieło.
Osoba, która zamierza kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe, zgłasza wniosek o objęcie jej nimi w ciągu 30 dni od ustania ubezpieczeń społecznych. Dlatego w ciągu 30 dni od rozwiązania umowy o pracę musi złożyć wniosek o kontynuowanie ubezpieczeń. Jeżeli czytelniczka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta