Daleka droga do e-urzędu
Pod względem oferty e-urzędu dla mieszkańców i działań na rzecz dostępności Internetu najlepiej wypadają Poznań i Starogard Gdański. Za nimi uplasowały się: Bydgoszcz, Katowice i Częstochowa
Początkujący przedsiębiorca zjawia się w urzędzie miasta lub gminy. Myśli o otworzeniu kwiaciarni. Nie wie jeszcze, gdzie powstanie sklepik, ale chciałby mieć jak najlepszą lokalizację. Pomoże mu w tym pracownik urzędu, który sprawdzi w informatycznym systemie zarządzania gminą, gdzie są wolne miejsca. Może nawet wydrukować mapkę z informacjami.
Przyszły biznesmen wraca do domu, by przemyśleć swoje plany. Za kilka dni, kiedy będzie chciał zadać urzędnikowi dodatkowe pytania, nie będzie musiał się fatygować osobiście. Po prostu wyszuka osobę, z którą wcześniej rozmawiał, w popularnym komunikatorze internetowym i uzyska od niej informacje online. Kiedy miejsce, w którym powstanie kwiaciarnia, będzie znane, jej właściciel zgłosi działalność gospodarczą przez Internet. Zamiast wymieniać się z urzędnikami pismami, będzie odbierał e-maile opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym, w który są wyposażeni pracownicy urzędu.
Taki scenariusz jest dziś możliwy w niektórych, niestety bardzo nielicznych gminach w Polsce. W pierwszym rankingu innowacyjnych samorządów przygotowanym przez „Rz” wzięły udział 232 gminy.
Wypełnienie ankiety na temat innowacyjności było dobrowolne. Co ciekawe, zdobywca największej liczby punktów, Poznań, zgromadził tylko 77,5 pkt na 100 możliwych. Taki wynik testu na studiach wyższych zapewniłby zdającemu najwyżej trójkę z minusem....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta