Zmiana terminu wypłaty zwiększy pensję za urlop
Jeśli w jednym miesiącu masz dwie wypłaty, bo nagle zmienił się jej termin, to pracownik zyska na wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy. Ale tylko tym liczonym ze składników zmiennych
– Zawsze wypłacamy wynagrodzenia za dany miesiąc do 10 dnia następnego miesiąca. Ale wyjątkowo 10 czerwca mieliśmy wypłatę za maj, a 30 za czerwiec. Teraz mamy problem, jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe dla pracowników wynagradzanych zmiennymi składnikami wynagrodzenia (prowizje). Czy mamy uwzględniać je z czterech miesięcy? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Tak. W podstawie wynagrodzenia za urlop, obliczanych ze składników zmiennych, trzeba uwzględnić ich łączną wartość z czterech miesięcy, jeśli ich wypłata nastąpiła w ciągu trzech miesięcy poprzedzających miesiąc wykorzystywania urlopu.
Decyduje start
Jeśli pracownik dostaje wynagrodzenie złożone wyłącznie ze składników stałych (np. stawka zasadnicza, dodatek funkcyjny czy stażowy), to jego wynagrodzenie przy korzystaniu z urlopu nie zmienia się w porównaniu z tym, jakie otrzymuje za miesiąc pracy. A to dlatego że takie składniki uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania wypoczynku. Tak stanowi § 7 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm., dalej rozporządzenie urlopowe).
Zupełnie inaczej jest z wynagrodzeniem za urlop...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta