Wybieramy najpiękniejsze miejsca w kraju
Giewont
Mityczna, najbardziej rozpoznawalna góra w Polsce. Sylwetka Giewontu z ustawionym na jego szczycie krzyżem jest znana wszystkim, nawet tym, którzy nigdy do niego nie dotarli.
Potężny, ciemny masyw skalny o długości 2,7 kilometra góruje nad Zakopanem. Walery Eljasz-Radzikowski pisał w 1880 roku: „Z każdej prawie chaty Giewonta widać, toteż słusznie mu się należy tytuł króla zakopiańskiego”. Składa się z trzech części: Wielkiego Giewontu (1895 m n.p.m.), Małego Giewontu (1728 m n.p.m.) i Długiego Giewontu (1867 m n.p.m.).
W jego kształcie ludzie od dawna dopatrują się sylwetki śpiącego rycerza: głowę tworzy Wielki Giewont, szyję przełęcz Szczerba, a tułów Długi Giewont. Jedna z legend mówi, że pod Giewontem śpią rycerze króla Bolesława Chrobrego, którzy obudzą się, gdy kraj będzie w niebezpieczeństwie.
Od 107 lat na szczycie stoi potężny żelazny krzyż. Ma 17,5 metra wysokości, z czego 15 metrów wystaje ponad skałę. Składa się z 400 elementów o wadze 1819 kilogramów. W 1901 roku górale wnieśli je na szczyt z Hali Kondratowej, a następnie zmontowali.
Od strony północnej Giewont jest stromy i niedostępny, zbocza południowe są nieco łagodniejsze. Ambicją każdego turysty jest wspiąć się na jego szczyt. Bywa, że latem do wejścia ustawiają się kolejki.Trzeba uważać podczas burz, bo żelazny krzyż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta