Z cyklu „Cuda świata”: Wenezuela
Naga, młoda, dumna kobieta dosiadająca tapira – to częsty widok w Wenezueli, gdzie nadal czczona jest bogini natury (Maria Lionza) i spotkać można wiele jej kamiennych lub drewnianych wizerunków.
Wenezuelski synkretyzm religijny i kulturowy przejawia się w dwóch innych jeszcze postaciach – Guaicaipuro (to indiański wódz zamordowany przez Hiszpanów) i el Negro Felipe (niewolnik zabity przez swego pana). To najważniejsze postacie współczesnego wenezuelskiego panteonu. Katoliccy święci plasują się daleko w tyle za indiańskimi czy afrykańskimi.
W takie m.in. kulturoznawcze informacje obfituje najnowszy przewodnik „Rz” z cyklu „Cuda świata”. Przybliża historię karaibskiego karnawału, wyjaśnia zjawisko niemych błyskawic u ujścia rzeki Catatumbo, podpowiada, gdzie można spotkać jeszcze poławiaczy pereł i rdzennych Indian Guajiro. Cuda natury są tu potraktowane równie poważnie jak zabytki architektury i sztuki.
Nie brakuje informacji przybliżających fenomen urody wenezuelskich kobiet, które zdobywają rekordowe ilości tytułów na międzynarodowych konkursach piękności.