Wspólne dziedzictwo – Chmielnik
O tym, że Chmielnik to miasto niezwykłe, nikogo przekonywać nie trzeba. Miejscowość ta już wielokrotnie w swojej historii udowodniła, że potrafi przygarnąć każdego, kto pragnie się schronić w jego opiekuńczych ramionach.
Społeczność żydowska Chmielnika współgospodarzyła miastem razem z chrześcijańską mniejszością, stanowiąc o tolerancji i dojrzałości jego mieszkańców.
Siódmy już rok Chmielnik będzie od 19 do 21 czerwca wszystkim udowadniał, że mimo różnic religijnych i kulturowych zarówno współczesnym mieszkańcom miasteczka, jak i żydowskim byłym obywatelom wraz z ich potomkami w dalszym ciągu leży na sercu wspólne dobro ukochanego Chmielnika.
15 czerwca 2003 roku tuż po godzinie 11 rozpoczęły się uroczyste obchody I Spotkań z Kulturą Żydowską. Uczestniczył w nich ówczesny ambasador Izraela w Polsce profesor Szewach Weiss, witany przez dzieci pieśnią „Shalom Alechem”. Profesor Weiss powiedział między innymi: „Judaizm i Polacy! Historia żydowska od nowa...
Ja wiem, że pan burmistrz i miejscowe władze robią wszystko, aby ta pamięć nie wygasła, bo takiego zjawiska i takich stosunków pomiędzy naszymi narodami nie było i prawdopodobnie już nigdy nie będzie na świecie... Nam jest ogromnie smutno tutaj, bo myśmy stracili swoich bliskich. Ja czuję, że i wam jest smutno, czuję w was pewną tęsknotę i mam nadzieję, patrząc na te małe dzieci śpiewające „Pokój niech będzie z wami”, że to młode pokolenie zbuduje lepszy świat, w którym nie będzie więcej przemocy, nienawiści, nieludzkości i niesprawiedliwości. Dobrze, że jesteśmy tutaj z wami. Ja, jako ambasador,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta