Pracodawco, uważaj na deklaracje składane załodze
Nieformalne ustalanie dodatkowych elementów umowy o pracę nie jest zgodne z przepisami prawa. Co więcej, stwarza realne niebezpieczeństwo powstania konfliktu między stronami stosunku pracy. A stąd już tylko krok do sporu przed sądem
To, jakie zasadnicze składniki powinna zawierać umowa o pracę, zawarte jest w art. 29 kodeksu pracy. Zawiera on zwrot „w szczególności”, który oznacza, że katalog treści umownych nie jest zamknięty. W konsekwencji tego strony stosunku pracy mogą włączyć do niego także inne elementy, o ile oczywiście uznają, że są one dla nich istotne.
Warto pamiętać, że przepisy kodeksu pracy wskazują jedynie warunki minimalne, jakim powinna odpowiadać umowa o pracę. A zatem nie ma przeszkód, aby umowa o pracę określała np. dłuższy okres wypowiedzenia, niż wynikający z przepisów kodeksu, albo dłuższe okresy urlopów wypoczynkowych czy dodatkowe zobowiązania pracodawcy wobec pracownika.
Ale uwaga! Każde warunki umowy o pracę (a więc nawet te, które są dla pracownika dużo korzystniejsze, niż przewidują to regulacje kodeksowe), powinny zostać potwierdzone na piśmie. Wynika to jednoznacznie z art. 29 § 2 k.p. Niedopełnienie tego obowiązku jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika i podlega karze grzywny (art. 281 pkt 2 k.p.). W praktyce jednak obowiązek ten często jest naruszany przez pracodawców.
Praca na pewno
W umowie strony mogą zastrzec gwarancję zatrudnienia przez pewien czas. Nie oznacza to oczywiście, że strony nie mogą rozwiązać umowy bez wypowiedzenia w przypadku, gdy będzie to zasadne, np. wskutek ciężkiego naruszenia podstawowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta