Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracodawco, uważaj na deklaracje składane załodze

04 czerwca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Nieformalne ustalanie dodatkowych elementów umowy o pracę nie jest zgodne z przepisami prawa. Co więcej, stwarza realne niebezpieczeństwo powstania konfliktu między stronami stosunku pracy. A stąd już tylko krok do sporu przed sądem

To, jakie zasadnicze składniki powinna zawierać umowa o pracę, zawarte jest w art. 29 kodeksu pracy. Zawiera on zwrot „w szczególności”, który oznacza, że katalog treści umownych nie jest zamknięty. W konsekwencji tego strony stosunku pracy mogą włączyć do niego także inne elementy, o ile oczywiście uznają, że są one dla nich istotne.

Warto pamiętać, że przepisy kodeksu pracy wskazują jedynie warunki minimalne, jakim powinna odpowiadać umowa o pracę. A zatem nie ma przeszkód, aby umowa o pracę określała np. dłuższy okres wypowiedzenia, niż wynikający z przepisów kodeksu, albo dłuższe okresy urlopów wypoczynkowych czy dodatkowe zobowiązania pracodawcy wobec pracownika.

Ale uwaga! Każde warunki umowy o pracę (a więc nawet te, które są dla pracownika dużo korzystniejsze, niż przewidują to regulacje kodeksowe), powinny zostać potwierdzone na piśmie. Wynika to jednoznacznie z art. 29 § 2 k.p. Niedopełnienie tego obowiązku jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika i podlega karze grzywny (art. 281 pkt 2 k.p.). W praktyce jednak obowiązek ten często jest naruszany przez pracodawców.

Praca na pewno

W umowie strony mogą zastrzec gwarancję zatrudnienia przez pewien czas. Nie oznacza to oczywiście, że strony nie mogą rozwiązać umowy bez wypowiedzenia w przypadku, gdy będzie to zasadne, np. wskutek ciężkiego naruszenia podstawowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8336

Spis treści
Zamów abonament