Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Siłami natury

04 czerwca 2009 | Uzdrowiska polskie | Krzysztof Mika

Historię uzdrowisk można by zacząć od znanego wszystkim powiedzenia „...już starożytni Rzymianie”, gdyby nie fakt, iż historia leczenia uzdrowiskowego jest znacznie starsza i już starożytni Grecy znali walory leczenia kąpielami

Historia uzdrowisk w Polsce sięga XII wieku – z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o gorących i leczniczych źródłach w Cieplicach-Zdroju.

Z XV wieku mamy źródłowe dane o Iwoniczu. Królowie polscy i ich rodziny chętnie zażywali kąpieli w leczniczych źródłach. Żona Władysława Hermana Judyta po kąpielach w Inowłodzu nad Pilicą urodziła syna – Bolesława Krzywoustego. Marysieńka w Cieplicach.

Znani polscy lekarze, m.in. Wojciech Oczko, Maciej Miechowita, w XVI roku stworzyli poważne traktaty naukowe o wodolecznictwie. Prawdziwy rozkwit przeżywały polskie uzdrowiska w XIX wieku, m.in. za sprawą działalności krakowskiego lekarza i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego Józefa Dietla,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8336

Spis treści
Zamów abonament