Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prokuratoria Generalna: nowe przepisy, szersze kompetencje

04 czerwca 2009 | Prawo | Marcin Dziurda
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Fotorzepa

We wszystkich sprawach rozpoznawanych w pierwszej instancji przez sądy okręgowe Prokuratoria Generalna wykonywać będzie obowiązkowe zastępstwo procesowe Skarbu Państwa – zwraca uwagę prezes tego urzędu

Kiedy 15 marca 2006 r. Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa (PGSP) rozpoczynała działalność, pojawiały się wątpliwości, czy urząd ten – odrodzony po 55 latach – będzie w stanie skutecznie wykonywać zadania powierzone przez ustawodawcę. Nowelizacja, która wchodzi w życie 12 czerwca (DzU nr 79, poz. 660), pośrednio daje odpowiedź na to pytanie, w istotny sposób rozszerza bowiem kompetencje PGSP.

Zgodnie z właściwością sądu okręgowego

Dotychczasowe przepisy regulujące kompetencje PGSP w postępowaniu przed sądami powszechnymi były dosyć skomplikowane. Co do zasady wykonywała ona zastępstwo procesowe w sprawach, w których wartość przedmiotu sprawy przewyższała 1 000 000 zł, ale już np. w przypadku odpowiedzialności za bezprawie legislacyjne zasady były inne.

Nowelizacja wprowadza rozwiązanie niezwykle proste: PGSP wykonywać będzie obowiązkowe zastępstwo procesowe Skarbu Państwa (SP) we wszystkich sprawach rozpoznawanych w pierwszej instancji przez sądy okręgowe. Rzecz jasna, sprawy te prowadzone będą przez PGSP aż do ich zakończenia, czyli także przed sądami apelacyjnymi i ewentualnie Sądem Najwyższym. W praktyce oznacza to, że – zgodnie z zasadą potwierdzoną w nowym art. 23a ustawy – w sprawach, w których obowiązkowe zastępstwo SP wykonywane jest przez PGSP, wszelkie pisma (w szczególności odpisy pozwów przeciwko SP) i orzeczenia powinny być doręczane do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8336

Spis treści
Zamów abonament