Zanim przedsiębiorca kupi wino, musi dopełnić formalności
Wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz import wina to obecnie dla przedsiębiorców konieczność dopełnienia wielu formalności, w tym odpowiednich zgłoszeń. Obowiązki te wynikają z ustawy o akcyzie
Krajowi przedsiębiorcy, przebywając za granicą, często kupują wino w większych ilościach z przeznaczeniem do konsumpcji dla pracowników bądź na cele dalszej odsprzedaży. Pomimo częstego zawierania takich transakcji zdarzają się sytuacje, kiedy zakup wina dokonywany jest nieprawidłowo. Jakie zatem trzeba spełnić warunki, aby kupno wina za granicą było przeprowadzane zgodnie z przepisami, w tym dotyczącymi akcyzy?
Sposób nabycia
Zakup alkoholu za granicą może odbywać się w formie nabycia wewnątrzwspólnotowego lub importu napojów alkoholowych. O wewnątrzwspólnotowym nabyciu można mówić w przypadku kupna wina na terenie kraju UE innego niż Polska (np. Włochy, Francja). Jeżeli nabycie wina nastąpi poza terytorium Unii (np. w Turcji), transakcja ta będzie uznana za import alkoholu. Oczywiście aby można mówić o wewnątrzwspólnotowym nabyciu lub imporcie, konieczne jest, aby towar został przemieszczony na terytorium kraju.
Konieczna rejestracja
Ustawa o podatku akcyzowym z 6 grudnia 2008 r. odchodzi od podziału wyrobów akcyzowych na zharmonizowane i niezharmonizowane, wprowadzając w zamian podział na: energetyczne, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe i samochody osobowe.
W myśl ustawowej definicji jako napoje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta