Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaświadczenie od medyka z datą wsteczną

04 czerwca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Nasza pracownica popadała w stany depresyjne i histerię podczas pracy. 18 maja nie stawiła się w firmie. Po tygodniu jej siostra dostarczyła nam zwolnienie od psychiatry za okres od 18 do 31 maja, ale wystawione dopiero 20 maja. Czy powinniśmy je honorować?

Tak. Co do zasady zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie, lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania. Dokument ten może być wystawiony na okres nie dłuższy niż trzy dni poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie, jeżeli jego wyniki wykazują, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy. Jednak zaświadczenie może być wystawione przez lekarza psychiatrę na okres wcześniejszy w razie stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania.

Podstawa prawna:

–rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 65, poz. 741 ze zm.)

Brak okładki

Wydanie: 8336

Spis treści
Zamów abonament