Budionny i Tuchaczewski atakują
25 kwietnia 1920 roku rozpoczęła się wielka ofensywa Piłsudskiego na Kijów. Nazajutrz zajęto Żytomierz i Korosteń, biorąc licznych jeńców. Siła uderzenia, którego głównym trzonem była 3. Armia, sprawiła, że kompletnie rozbito XII Armię bolszewicką.
26 kwietnia ukazała się odezwa Piłsudskiego do ludności ukraińskiej: „Wojska Polskie pozostaną na Ukrainie na czas potrzebny po to, aby władze na ziemiach tych mógł objąć prawy rząd ukraiński...”.
W odezwie Piłsudskiego czytamy dalej: „Z chwilą, gdy rząd narodowy Rzeczypospolitej Ukraińskiej powoła do życia władze państwowe, gdy na rubieży staną zastępy zbrojne ludu ukraińskiego, zdolne uchronić kraj ten przed nowym najazdem, a wolny naród sam o losach swoich stanowić będzie mocen, żołnierz polski powróci w granice Rzeczypospolitej Polskiej, spełniwszy szczytne zadanie walki o wolność ludów. […] Wierzę, że naród ukraiński wytęży wszystkie siły, aby z pomocą Rzeczypospolitej Polskiej wywalczyć wolność własną i zapewnić żyznym ziemiom swej ojczyzny szczęście i dobrobyt, którym się cieszyć będzie po powrocie do pracy i pokoju”.
[Janusz Cisek, „Sąsiedzi wobec wojny 1920 roku”, Londyn 1990, s. 170 – 171]
7 maja wojska polskie wkroczyły do Kijowa, przekroczyły Dniepr i utworzyły przedmoście. Linia frontu ustaliła się wzdłuż Dniepru przez Białą Cerkiew, Lipowiec do Jampola nad Dniestrem. Petlura otrzymał czas na organizację własnej administracji i utrwalenie wpływów. Niestety, nie było go zbyt wiele. Nie sprzyjało temu powszechne zmęczenie wojną, trwającą tu ponad sześć lat, oraz najzupełniej nieoczekiwane pojawienie się na froncie ukraińskim Armii Konnej Siemiona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta