Gdy przemieszczasz towar za granicę do oddziału, musisz rozliczyć VAT
Pomiędzy polskim przedsiębiorcą a jego zagranicznym oddziałem często dochodzi do przemieszczenia towarów. Sposób rozliczenia VAT zależy od tego, w jakim państwie zlokalizowany jest oddział
Ustawa o VAT reguluje wyłącznie przemieszczenia towarów pomiędzy przedsiębiorstwem macierzystym a zarejestrowanym dla celów podatku od wartości dodanej oddziałem w ramach Unii Europejskiej. Aby określić skutki podatkowe przesunięć do i z kraju spoza UE, trzeba sięgnąć do ogólnych reguł opodatkowania.
Oddział w państwie unijnym
Przesunięcia towarów przez polskiego przedsiębiorcę do oddziału zlokalizowanego w państwie członkowskim UE oraz w przeciwnym kierunku należy, zgodnie z przepisami ustawy o VAT, traktować jako towarowe transakcje wewnątrzwspólnotowe, czyli odpowiednio:
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) lub
- wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT).
Wewnątrzwspólnotowe nabycie
Gdy towary są przemieszczane z oddziału zlokalizowanego w państwie członkowskim UE do przedsiębiorstwa macierzystego w Polsce, zastosowanie znajdzie art. 11 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z nim przez WNT za wynagrodzeniem rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz należących do tego podatnika z terytorium innego państwa członkowskiego na terytorium Polski, jeżeli towary te zostały przez niego na terytorium tego innego państwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach WNT, albo importowane w ramach prowadzonego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta