Co zrobić, gdy spółka nie ma środków na spłatę pożyczki od wspólnika
Współwłaściciel udzielił spółce jawnej oprocentowanej pożyczki. Od umowy pożyczki opłacony został podatek od czynności cywilnoprawnych. Obecnie spółka chce się rozwiązać poprzez uchwałę wspólników. Majątek spółki nie wystarcza jednak na spłatę tej pożyczki w całości. Czy wierzyciel (będąc równocześnie wspólnikiem spółki) może umorzyć spółce część pożyczki wraz z odsetkami? Jeśli tak, to jakie to wywołuje skutki prawne i podatkowe? Czy jest jakieś inne rozwiązanie poza umorzeniem pożyczki (np. dopłata wspólników do kapitału)? Wspólnicy rozliczają się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych.
Zasady, jakimi należy kierować się przy likwidacji spółki jawnej, zapisane zostały w przepisach tytułu II działu I rozdziału 5 kodeksu spółek handlowych. Art. 82 § 1 wskazuje, że w przypadku likwidacji spółki jawnej z majątku spółki spłaca się przede wszystkim zobowiązania spółki oraz pozostawia się odpowiednie kwoty na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych. Z kolei w art. 83 ustawodawca zastrzegł, że jeżeli majątek spółki nie wystarcza na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta