Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urlopu na żądanie udziel podwładnemu w dniach, a nie w godzinach

04 czerwca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Pracodawca musi dać na żądanie pracownika nie więcej niż cztery dni urlopu w każdym roku. Tak samo jest w przypadku pracowników zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy

Pracownik zatrudniony w takim systemie czasu pracy może wystąpić o urlop we wskazanym przez siebie terminie. Jego szef nie może odmówić mu udzielenia takiego wolnego. W tym przypadku musi otrzymać od pracownika wniosek o udzielenie urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. Przypomnijmy, że nie musi to być formalny wniosek. Zgłoszenie takiego żądania może być np. wysłane w e-mailu czy przez esemes.

Inne zasady

Warto pamiętać, że urlop na żądanie nie jest typowym urlopem wypoczynkowym. Ten bowiem, zgodnie z art. 1542 § 1 kodeksu pracy, jest udzielany na cały dzień roboczy w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.

Część...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8336

Spis treści
Zamów abonament