Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypłacając dywidendę spółka nie zawsze pobierze zryczałtowany podatek

04 czerwca 2009 | Dobra firma | Krzysztof Rustecki

Polska spółka wypłacająca dywidendę co do zasady powinna potrącić podatek od takiego dochodu wspólnika. Dywidendy są opodatkowane w różny sposób, w zależności od tego, kto je otrzymuje: czy jest to osoba prawna, czy fizyczna, krajowa czy zagraniczna

Dywidenda wypłacona polskiej spółce z o.o. bądź akcyjnej posiadającej udziały w wysokości nie mniejszej niż 10 proc. jest zwolniona od podatku. Natomiast dywidenda dla spółek kapitałowych o niższym udziale kapitałowym jak i dla wspólników będących osobami fizycznymi podlega zryczałtowanemu podatkowi według stawki 19 proc.

Na równi z dywidendą, jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych, opodatkowany jest również m.in. dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego (akcyjnego) oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na te kapitały z innych kapitałów osoby prawnej >patrz ramka.

Wypłata krajowej osobie prawnej

Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o CIT podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Polski wynosi 19 proc. uzyskanego przychodu.

Jednak ustawodawca objął zwolnieniem z podatku dywidendy (i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych) wypłacane spółkom podlegającym w Polsce CIT od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania przez spółkę mającą siedzibę lub zarząd w naszym kraju (art. 22 ust. 4 ustawy o CIT).

Rok 2009 jest pierwszym, w którym ze zwolnienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8336

Spis treści
Zamów abonament