Naliczenie 22-proc. VAT może być bardziej opłacalne niż zwolnienie
Sprzedaż budynków co do zasady jest zwolniona od VAT. Przepisy przewidują jednak liczne wyjątki od tej reguły. Co istotne, czasem decyzja o naliczeniu VAT lub zastosowaniu zwolnienia zależy od sprzedawcy i kupującego
Sprzedaż nieruchomości jest dziś obciążona znacznie większym ryzykiem podatkowym niż przed zmianą ustawy o VAT, która weszła w życie pół roku temu.
To dlatego, że przepisy są znacznie bardziej skomplikowane. Ponadto zasady rozliczeń zależą od tego, czy doszło do pierwszego zasiedlenia budynku, budowli lub ich części. Tymczasem pojęcie pierwszego zasiedlenia zostało zdefiniowane w sposób, który budzi wiele wątpliwości. Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT jest to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części po ich:
- wybudowaniu lub
- ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 proc. wartości początkowej.
Pojęcia pierwszego zasiedlenia nie można więc rozumieć w sposób intuicyjny. Jeśli bowiem firma np. w 2000 r. wybudowała sobie siedzibę na należącej do niej działce (od dziewięciu lat znajduje się tam biuro), to w myśl ustawy o VAT wciąż nie doszło do pierwszego zasiedlenia. To dlatego, że oddanie do użytkowania nie nastąpiło w wykonaniu czynności opodatkowanych.
Czasem można zrezygnować
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
- dostawa jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta