Ułatwienie dla płatnika może narazić podatnika na zaległość
Dzięki nowelizacji ustawy o PIT płatnikom łatwiej jest podjąć decyzję o poborze podatku od wynagrodzenia obcokrajowca według preferencyjnej stawki. Paradoksalnie jednak nowy przepis może skomplikować rozliczenia podatkowe cudzoziemcom
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) niektóre przychody otrzymywane przez osoby mające ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce podlegają opodatkowaniu według preferencyjnej 20-proc. stawki, bez względu na wysokość przychodu.
Dwa warunki
W celu zastosowania zryczałtowanego podatku zamiast stawek wynikających z progresywnej skali podatkowej konieczne jest spełnienie dwóch warunków:
1. źródło przychodu (dochodu) musi się mieścić w katalogu wymienionym w art. 29 ust. 1 ustawy o PIT; przychodem takim są m.in. wynagrodzenia wypłacone na podstawie umowy-zlecenia i o dzieło, przychody członków zarządu, wynagrodzenia wypłacane na podstawie kontraktów menedżerskich;
2. otrzymujący wynagrodzenie – beneficjent (podatnik), jest nierezydentem.
Preferencyjna stawka podatku nie ma zatem zastosowania do osób mających nieograniczony obowiązek podatkowy, czyli tych, których miejsce zamieszkania znajduje się w Polsce.
Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o PIT za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce uważa się osobę, która:
- posiada w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
- przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Decyduje umowa
Ustalenie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta