Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć zakup komputera i oprogramowania

18 czerwca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Konrad Piłat
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Firmy wciąż mają wątpliwości, jak rozliczać wydatki na zakup nowej wersji oprogramowania lub rozbudowę go o nowe funkcje. To dlatego, że przepisy nie przewidują możliwości powiększenia wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych o wydatki na ulepszenie

Możliwe są więc dwa rozwiązania. Pierwsze to ujęcie nowej wersji oprogramowania jako odrębnej pozycji wartości niematerialnych i prawnych oraz naliczanie amortyzacji. Drugie to zaliczenie wydatków do kosztów w momencie poniesienia. Na szczęście problem ten zwykle nie będzie występował w sytuacji zakupu aplikacji biurowych lub programów antywirusowych. Ich koszt raczej nie przekracza bowiem 3500 zł (chyba że chodzi o licencje na wiele komputerów), a wtedy nie ma wątpliwości, że wydatek od razu jest kosztem.

Sposób ujęcia zależy od udzielenia licencji

Problemem tym zajmowała się m.in. Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 8 kwietnia 2009 r. (IPPB5/423-22/09-2/MŚ). Z pytaniem zwróciła się spółka akcyjna. Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej podpisuje ona umowy o świadczenie usług informatycznych, których przedmiotem jest opracowanie systemów informatycznych oraz innych programów komputerowych. Co do zasady wykonawcy udzielają na nie licencji. Gdy ich wartość przekracza 3500 zł, spółka zalicza je do wartości niematerialnych i prawnych i dokonuje odpisów amortyzacyjnych.

Często się zdarza, że później spółka zawiera kolejne umowy, których przedmiotem jest przygotowanie i udzielenie licencji na nowe wersje lub rozwiązania funkcjonalne w użytkowanych już systemach informatycznych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8347

Spis treści
Zamów abonament