Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwładnemu na początku jego drogi zawodowej dajemy 13 godzin wolnego

18 czerwca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Każda osoba zatrudniona na podstawie angażu ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Gwarantuje jej to Konstytucja RP. Jeśli po raz pierwszy wykonuje swoje zadania, to może z niego skorzystać po upływie miesiąca od rozpoczęcia pracy

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Ta zasada wynika wprost z art. 153 § 1 kodeksu pracy.

Zawarte w tym przepisie pojęcie „urlop przysługujący po przepracowaniu roku” oznacza wymiar wolnego, do jakiego podwładny będzie miał prawo, jeżeli do stażu uprawniającego do urlopu wypoczynkowego – oprócz okresu nauki i ewentualnie jeszcze innego okresu zaliczanego warunkującego nabycie prawa do urlopu (jest to np. okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych czy zasadniczej służby wojskowej) – dołoży się okres jednego roku pracy. Ta konstrukcja prawna oznacza udzielanie urlopu w wyższym wymiarze, niż wynika to ze stażu urlopowego.

Krótszy miesiąc

Warto pamiętać, że początkujący pracownik nabędzie prawo do urlopu po upływie miesiąca. Nie jest to jednak miesiąc kalendarzowy, ale miesiąc pracy. Jeżeli więc rozpocznie pracę 15 czerwca, to 14 lipca nabędzie prawo do urlopu za pierwszy miesięczny okres. Jeżeli pracownik rozpocznie pracę 7 lipca, to kolejne miesiące jego zatrudnienia będą mijały 6 sierpnia, 6 września, 6 października itd. W tym przypadku więc miesiąc jest nieco krótszy niż w kodeksie cywilnym. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 19 grudnia 1996 r. (I PKN 47/96)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8347

Spis treści
Zamów abonament