Nawet trzy lata więzienia za utrudnianie kontroli PIP
Inspektorzy pracy mają prawo sprawdzić, czy w danej firmie prawo pracy, zwłaszcza zasady BHP, a także przepisy dotyczące legalności zatrudnienia nie są łamane. Pracodawca musi wpuścić takie osoby do swojej siedziby i udostępnić potrzebne dokumenty
Kontrole ciężko lubić, ale wyjścia nie ma – trzeba się z nimi liczyć. Gdy naszym zakładem zaczyna się interesować Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), lepiej wiedzieć, jak się zachować, by nie naruszyć procedury kontrolnej. Dlaczego? Utrudnianie lub udaremnianie osobie uprawnionej do kontroli w zakresie inspekcji pracy lub osobie przybranej jej do pomocy wykonania czynności służbowej (np. społeczny inspektor pracy) to przestępstwo . Określa je art. 225 § 2 kodeksu karnego. Jaka kara grozi za takie czyny? Nie taka mała. Jest to bowiem pozbawienie wolności do lat trzech.
Daj dokumenty i materiały
To, jak wygląda postępowanie kontrolne, określa ustawa z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (DzU nr 89, poz. 589 ze zm.). Zgodnie z jej art. 22 ust. 1 kontrole przeprowadzają inspektorzy pracy działający w ramach właściwości terytorialnej okręgowych inspektoratów pracy. Co wolno przedstawicielowi inspekcji w toku postępowania kontrolnego? Otóż ma on m.in. prawo:
- swobodnego wstępu na teren oraz do obiektów i pomieszczeń podmiotu kontrolowanego;
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta