Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy świat według G20

18 czerwca 2009 | Ekonomia | Michał Krupiński Sebastian Stolorz

Ostatnie miesiące są okazją dla wielu krajów, w tym Polski, do weryfikacji ich pozycji w świecie. Wiele zależy tu od determinacji i skuteczności działań podejmowanych na międzynarodowym forum

Na przestrzeni dekad, wielokrotnie stawiano tezę, iż głębokie kryzysy ekonomiczne mamy za sobą: że znajomość praw i uwarunkowań rozwoju gospodarczego pozwala nam się przed nimi uchronić. Tymczasem pojawiały się, niczym mutacje kolejnego wirusa grypy, nowe wyzwania, niezrozumiałe dla ekonomistów w świetle istniejącego paradygmatu. Z czasem odkryliśmy kreatywną destrukcję: rolę kryzysów,usuwających z gospodarki nagromadzone nieprawidłowości i wynaturzenia, przywracających stan równowagi. Kryzysy prowadziły do zmian w podziale zasobów i rynków zbytu, modyfikacji struktury instytucjonalnej regulującej przebieg procesów gospodarczych: roli państwa i sposobu prowadzenia polityki gospodarczej.

Stanowiąc punkty zwrotne w polityce ekonomicznej, kryzysy kształtowały gospodarczą mapę świata na kilka kolejnych dekad. Ich twórczy charakter stanowił poważne zagrożenie dla jednych krajów, ale wyzwanie dla innych: zmieniając układ przewag komparatywnych pomiędzy krajami, zaburzał istniejące wcześniej relacje i równowagę sił. Obecny kryzys nie różni się w tym względzie niczym od poprzednich: także tych z lat 30. czy 70. ubiegłego wieku, które były kluczowe w kształtowaniu obecnego porządku.

Ostatnie miesiące są okazją dla wielu krajów, w tym także dla Polski, do weryfikacji ich pozycji w świecie. To, czy rola naszej gospodarki wzrośnie, zależy przede...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8347

Spis treści
Zamów abonament