Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O samoopodatkowaniu zdecyduje referendum

18 czerwca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

Co mogą zrobić mieszkańcy, gdy gminne wodociągi czy drogi wymagają pilnego remontu, a w budżecie brak pieniędzy? Można oczywiście szukać wsparcia w funduszach europejskich. Jednak samo złożenie wniosku nie gwarantuje, że gmina taką dotację otrzyma.

Często też się okazuje, że niezbędna inwestycja jest zbyt mało kosztowna, aby o dofinansowanie się ubiegać. W takich sytuacjach rozwiązaniem jest samoopodatkowanie się mieszkańców.

Jak to zrobić? Decyzji w tej sprawie nie może podjąć rada gminy. Stanowi o tym wprost ustawa o referendum lokalnym, która wymaga, aby rozstrzygnięcie o dobrowolnym poniesieniu dodatkowych danin lokalnych podjęli mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu. Inicjatywa przeprowadzenia referendum może natomiast wyjść od określonych w ustawie podmiotów: od co najmniej 15 obywateli posiadających prawo wybierania do rady danej gminy, od działającej na terenie gminy organizacji społecznej czy też od rady. Ważne jest, aby wniosek w tej sprawie określał cel, na jaki przeznaczone będą pozyskane środki.

Brak okładki

Wydanie: 8347

Spis treści
Zamów abonament