Las ochronny: można żądać wykupu lub zamiany
Właściciel nieruchomości, z której ze względu na ochronę środowiska nie może swobodnie korzystać, ma prawo żądać jej wykupu albo zamiany na inną
Sąd Najwyższy w wyroku z 16 czerwca 2009 r. stwierdził, że podczas ustalania ceny wykupu uwzględnia się aktualny charakter nieruchomości, a nie hipotetyczny, możliwy po zmianie tego charakteru, np. z rolnego czy leśnego na budowlany.
W sprawie, której dotyczy ten wyrok, chodzi o zalesione grunty o pow. 5,7 ha położone na obrzeżu Katowic, graniczące w 55 proc. z atrakcyjną willową dzielnicą tego miasta. W 1982 r. nadano im status lasów ochronnych. Wiąże się z tym ograniczenie możliwości gospodarowania na nich.
Zapłacić ma prezydent
Jolanta R. S., współwłaścicielka tych gruntów w 1/2, podjęła na drodze administracyjnoprawnej starania o ich przekwalifikowanie, ale spotkała się z odmową. W tym stanie rzeczy w 2001 r. wystąpiła przeciwko Skarbowi Państwa – prezydentowi miasta Katowic z opartym na art. 84 ust. 1 starej ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta