Od nieruchomości przedsiębiorcy gmina żąda większej daniny
Przedsiębiorca płaci podatek od posiadanych nieruchomości według najwyższej stawki, także gdy z jakichś względów nie są używane w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, np. wskutek jej zawieszenia
Inaczej jest tylko wtedy, gdy nieruchomość nie może być wykorzystywana w działalności gospodarczej ze względów technicznych lub jest to budynek mieszkalny albo grunt związany z takim budynkiem.
Podatek od nieruchomości jest często poważną pozycją w kosztach działalności. Przedsiębiorcy ustalający koszty uzyskania przychodów, tj. rozliczający się z dochodów firmy za pomocą księgi przychodów i rozchodów albo ksiąg rachunkowych, mają prawo zaliczać go w ciężar kosztów podatkowych.
Obciążenie biznesowych nieruchomości
Zasady opodatkowania nieruchomości biznesowych wynikają z art. 1a ust. 1 pkt 3 oraz art. 5 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej upol).
Podatek od nieruchomości liczony według najwyższych stawek obciąża będące w posiadaniu przedsiębiorcy:
- budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej,
- budynki mieszkalne i ich części (lokale) zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej,
- grunty związane z działalnością gospodarczą oraz
- grunty, które zostały sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne albo lasy, lub grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, zajęte na działalność gospodarczą inną niż rolna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta