Dziurawe przepisy o dziedziczeniu ustawowym
Wchodzące w życie 28 czerwca nowe przepisy o dziedziczeniu ustawowym mają lukę, którą jak najszybciej trzeba zlikwidować – alarmują doktorant na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz adiunkt w Katedrze Prawa Cywilnego Uniwersytetu Łódzkiego
Znowelizowane 2 kwietnia 2009 r. przepisy kodeksu cywilnego o dziedziczeniu ustawowym (DzU nr 79, poz. 662) przewidują sześć klas dziedziczenia.
W pierwszej dziedziczą małżonek i zstępni (dzieci, wnuki itd.) spadkodawcy. W drugiej klasie, w braku zstępnych, do dziedziczenia dochodzą małżonek w zbiegu z rodzicami lub sami rodzice. W klasie trzeciej, w braku jednego z rodziców, dziedziczą rodzeństwo spadkodawcy i jego zstępni w zbiegu z małżonkiem i drugim z rodziców, w klasie czwartej – w braku zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa – dziadkowie spadkodawcy i ich zstępni, w klasie piątej pasierbowie, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku. W klasie szóstej dochodzi do dziedziczenia gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy lub Skarb Państwa.
Małżonek i jedno z rodziców
Problem pojawia się, gdy małżonek dochodzi do dziedziczenia w zbiegu z jednym z rodziców, ponieważ drugi już nie żyje, a zarazem spadkodawca nie ma żadnego rodzeństwa oraz zstępnych rodzeństwa, którzy by wchodzili na miejsce zmarłego rodzica. Zgodnie z art. 932 § 1 (wszystkie przywołane przepisy oznaczają k.c.) powołani powinni być wtedy małżonek oraz żyjący rodzic spadkodawcy.
Ze względu na swoją funkcję przepisy o dziedziczeniu ustawowym nie mogą budzić najmniejszych wątpliwości
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta