Zmiany w umowach ubezpieczeń grupowych na życie
Nowelizacje kodeksów cywilnego oraz rodzinnego i opiekuńczego powinny zaowocować przebudową treści warunków ubezpieczenia, które są podstawą do zawierania umów pracowniczego grupowego ubezpieczenia na życie – piszą właściciele firmy szkoleniowo-doradczej
Grupowe pracownicze ubezpieczenia na życie zawierane są jako umowy na cudzy rachunek, w których w zdecydowanej większości ubezpieczającym, czyli stroną umowy, jest pracodawca. Z ochrony ubezpieczeniowej korzystają pracownicy, tj. ubezpieczeni, którzy indywidualnie akceptują warunki umowy, deklarując tzw. przystąpienie do ubezpieczenia. W praktyce odbywa się to tak, iż pracownik składa deklarację, czyli oświadczenie o akceptacji zasad umowy, z reguły na ręce pracodawcy, który następnie przysyła ją do zakładu ubezpieczeń. Dotychczasowe przepisy kodeksu cywilnego nie precyzowały, od którego momentu ubezpieczony pracownik może liczyć na ochronę ubezpieczeniową, tzn. na świadczenie w razie zajścia zdarzenia objętego ochroną. W umowach ubezpieczenia pojawiały się w tym zakresie różne zapisy, nie zawsze do końca precyzyjne.
Deklaracja zgody
Przy okazji zmiany art. 829 k. c. kwestia ta została uporządkowana, bo nowy § 2 tego przepisu ma teraz następującą treść:
„§ 2. W umowie ubezpieczenia na życie zawartej na cudzy rachunek odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się nie wcześniej niż następnego dnia po tym, gdy ubezpieczony oświadczył stronie wskazanej w umowie, że chce skorzystać z zastrzeżenia na jego rzecz ochrony ubezpieczeniowej. Oświadczenie powinno obejmować także wysokość sumy ubezpieczenia. Zmiana umowy na niekorzyść ubezpieczonego lub osoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta