Jak zrobić zrzutkę na budowę gminnej drogi
Co robić, gdy gminne wodociągi, kanalizacja czy szkolny budynek wymagają szybkiego remontu, a pieniędzy w kasie nie ma? Rozwiązaniem może być podjęcie przez lokalną społeczność decyzji o opodatkowaniu się na taki cel
Ustawa o referendum lokalnym z 15 września 2000 r. (dalej url) przewiduje instytucję samoopodatkowania się mieszkańców na cele publiczne, mieszczące się w zakresie zadań i kompetencji organów gminy. Podejmowanie decyzji w tej sprawie może odbywać się wyłącznie w drodze referendum gminnego.
Kontrowersyjny status prawny instytucji
Natura prawna instytucji samoopodatkowania się mieszkańców budzi liczne praktyczne kontrowersje. W doktrynie prawno-finansowej przeważa opinia, że dochody gminy uzyskane w efekcie samoopodatkowania nie mogą być uznane za podatek lub innego rodzaju daninę publiczną. Na poparcie tego stanowiska jest przytaczana argumentacja odwołująca się w sposób formalny do treści konstytucji. Zgodnie bowiem z jej art. 217 nakładanie podatków i innych danin publicznych powinno następować wyłącznie w drodze aktów o randze ustawowej. Podobnie wskazuje się, że instytucja samoopodatkowania nie spełnia warunków zawartych w definicji podatku (np. nie posiada cechy przymusowości i jednostronności oraz nie wynika z ustawy podatkowej).
Z powyższym poglądem można jednak skutecznie polemizować. Warunek istnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta