Zrezygnuj z wierzytelności, a zaliczysz ją do kosztów podatkowych
Jeżeli już nie ma nadziei na ściągnięcie należności, możemy ją umorzyć. Wymaga to jednak porozumienia z dłużnikiem
Jeśli się z nim dogadamy i zrezygnujemy z wierzytelności, możemy ją zaliczyć do kosztów podatkowych. Pozwala na to art. 23 ust. 1 pkt 41 ustawy o PIT oraz art. 16 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT.
Uwaga na przedawnienie
Nie odliczymy jej wtedy, gdy się przedawni. Lepiej więc przejrzeć stare faktury. Przypomnijmy, że zgodnie z ogólną zasadą (art. 118 kodeksu cywilnego) roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przedawniają się po trzech latach. Ale przy roszczeniach z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy termin ten wynosi dwa lata. Jeśli należność się przedawni, umorzenie nic nam nie da.
Najpierw przychód...
Warunkiem rozliczenia umorzonej wierzytelności w kosztach jest jej wcześniejsze wykazanie po stronie przychodów. Nie jest to trudne, gdyż większość przychodów z działalności powstaje na zasadzie memoriałowej. Oznacza to, że rozliczyć się z urzędem musimy nawet wtedy, gdy nie otrzymamy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta