Wspólnota ponad krzywdami
Byłoby wyrazem naszej mocarności ducha, gdyby Donald Tusk przypomniał 1 września, jak wielkie ofiary i cierpienia musiała znieść podczas wojny ludność Związku Radzieckiego – twierdzi historyk
Obchodzona z wielkim rozmachem w całej Europie 60. rocznica zakończenia II wojny pokazała, jak zróżnicowane i bogate w treści oraz w formie mogą być środki wykorzystane dla upamiętnienia ważnej rocznicy historycznej; ile dramaturgii, pomysłowej inscenizacji artystycznej, jak również zbliżeń i konfliktów mogą pomieścić rytuały jubileuszowe. Dlatego nie sposób przewidzieć do końca, jaki przekaz usłyszymy od przywódców trzech państw, które historia połączyła w dramatycznym splocie.
Słowa, gesty, układ sił
Spotkanie szefów rządów Niemiec, Polski i Rosji będzie miało przede wszystkim symboliczną wymowę. Decydujące są obecna sytuacja i bieżące interesy polityczne. Kto i w jakim miejscu stanie, w jakiej kolejności będą wygłaszane przemówienia, jakich słów i gestów użyją politycy – wszystko to odzwierciedlać będzie dzisiejsze relacje i umiejscowienie w obecnym międzynarodowym układzie sił.
Zadaniem historyków jest poszukiwanie prawdy dziejowej, zaś obowiązkiem polityków jest rozwiązywanie aktualnych problemów. Jedni i drudzy nie powinni wyręczać się wzajemnie w przypisanych tym zawodom powinnościach. Historyczna rocznica, dla której politycy spotkają się 1 września na Westerplatte, skłaniać będzie do refleksji na temat przyczyn i konsekwencji agresji na Polskę....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta