Długi staż w oświacie to tylko jeden z warunków otrzymania świadczenia kompensacyjnego
Nauczyciel może uzyskać prawo do takich pieniędzy, jeśli ma za sobą minimum 20 lat wykonywania tego zawodu i odpowiedni wiek. Musi też wcześniej rozwiązać stosunek pracy
Podstawą ubiegania się o takie świadczenie jest ustawa z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (DzU nr 97, poz. 800, dalej ustawa). Jej przepisy obowiązują od 1 lipca br.
Nie dla wszystkich
Prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (dalej świadczenie) nie uzyskają wszyscy nauczyciele. Mogą je nabyć jedynie nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w jednostkach oświaty, określonych w art. 2 pkt 1 w zw. z art. 3 ustawy >patrz ramka.
Świadczenie przysługuje tylko tym nauczycielom, którzy ostatnio, tj. przed zgłoszeniem wniosku o jego przyznanie, pracowali we wskazanych w ramce jednostkach oświaty. Jeśli z pracy w tych placówkach odeszli już jakiś czas temu, ZUS przyzna świadczenie, pod warunkiem że między ustaniem pracy nauczycielskiej a zgłoszeniem wniosku nie wykonywali innej pracy lub działalności.
Przykład 1Pan Jan rozwiązał stosunek pracy w szkole podstawowej na koniec roku szkolnego 2007/2008. Po ustaniu tego zatrudnienia nie wykonywał już żadnej działalności zarobkowej. W najbliższym czasie zamierza zgłosić wniosek o przyznanie świadczenia kompensacyjnego.
Niewykonywanie pracy w szkole w okresie poprzedzającym bezpośrednio zgłoszenie wniosku nie przeszkodzi mu w uzyskaniu tego świadczenia.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta