Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak sprzedawać w czasach kryzysu

14 sierpnia 2009 | Ekonomia | Beata Chomątowska
Uczestnicy debaty „Rz” zgodzili się,  że w Polsce najlepiej sprawdza się model koncentracji akcjonariatu
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
Uczestnicy debaty „Rz” zgodzili się, że w Polsce najlepiej sprawdza się model koncentracji akcjonariatu

Giełda wciąż pozostaje najbardziej przejrzystym sposobem przekształceń własnościowych. Jednak Skarb Państwa powinien szukać nowych dróg sprzedaży swoich aktywów

Jak prywatyzować w czasach kryzysu? – tak zatytułowaliśmy debatę, która odbyła się 11 sierpnia w redakcji ”Rzeczpospolitej”. I od razu, wspólnie z naszymi prelegentami, zaczęliśmy się zastanawiać, czy to właściwe ujęcie tematu.

Bo – jak podkreślał wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz – kryzys na rynkach finansowych jest tylko jedną z okoliczności, które wpływają na to, że prywatyzacja przebiega lepiej lub gorzej. A według Maksa Kraczkowskiego (PiS), wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Gospodarki, bardziej odpowiednim pytaniem byłoby nie jak, lecz czy prywatyzować, w sytuacji gdy popyt ze strony rynku jest niewystarczający z punktu widzenia interesów Skarbu Państwa.

Sprzedawać...

Rząd i minister skarbu jednoznacznie opowiadają się za prywatyzacją, o czym świadczy m.in. ostatnia decyzja Rady Ministrów o przyspieszeniu sprzedaży akcji 55 firm, w tym pozbyciu się do 10 proc. udziałów w KGHM i PGE. – W tej chwili prowadzimy około 450 projektów. Uruchomiliśmy procedury prywatyzacyjne w ponad 75 proc. firm, w których były zaplanowane do 2011 r. – wyliczał podczas dyskusji Adam Leszkiewicz.

Gdyby resort skarbu zdecydował się przyspieszyć prywatyzację w 2007 r., szczytowym punkcie koniunktury gospodarczej, wyceny państwowych spółek byłyby znacznie wyższe. Dziś, gdy to już przeszłość, jako jeden z nadrzędnych argumentów za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8396

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament