Mniej biurokracji, więcej ograniczeń przy funduszu rehabilitacji
Zarówno koszty zakupu samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych, jak i samego przewozu są teraz objęte limitem pomocy de minimis
Pracodawcy prowadzący zakłady pracy chronionej (zpch) oraz ci, którzy nie posiadają już statusu zpch, ale uprawnieni są do dysponowania środkami zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron), zmieniają dotychczasową procedurę wydatkowania środków tu zgromadzonych. Wymusiło to obowiązujące od 22 lipca br. rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 17 czerwca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (DzU nr 107, poz. 891), dalej rozporządzenie.
Teraz 81 proc. do wydania
Dotychczas zgodnie z zasadą de minimis >patrz ramka pracodawca mógł wydać tylko 72,9 proc. posiadanych środków pochodzących ze zwolnienia z opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Po nowelizacji przepisów na przysporzenie dla siebie (np. zakup wyposażenia stanowiska pracy dla niepełnosprawnego pracownika, zakup samochodu do przewozu niepełnosprawnych, szkolenia pracowników) może wydać 81 proc. kwoty zwolnienia z zaliczek. To dlatego że 10 proc. jej wartości ma obowiązek wpłacić do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a pozostałe 9 proc. przeznaczyć na pomoc indywidualną dla pracowników (m.in. na ich leczenie, rehabilitację, wypoczynek).
Katalog rozszerzony
Przed nowelizacją § 2 ust. 2...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta