Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podczas urlopu podwładny może ciężko pracować

14 sierpnia 2009 | Dobra firma | Grzegorz Orłowski

Nie wypowiesz pracownikowi angażu z tego powodu, że w czasie wakacji buduje dla siebie dom. Ale wymówienie będzie zasadne, jeśli nienależycie pracuje na etacie wskutek permanentnego przemęczenia

– Mój pracownik od lat wykorzystuje urlop wypoczynkowy na budowę domu jednorodzinnego tzw. sposobem gospodarczym. Po wakacjach przychodzi do pracy przemęczony, jest wyraźnie mniej wydajny niż przed nimi. Czy mogę wydać mu zakaz wykonywania pracy w czasie urlopu?

Życie podpowiada, że w czasie urlopu pracownik może robić wszystko, co sam uzna za stosowne. Jednak odpowiedź na pytanie czytelnika wcale nie jest tak oczywista. O funkcji i celu urlopu przypomina jego nazwa „wypoczynkowy”, ale nie ma przepisów, które regulowałyby sposób jego wykorzystania, a problem wcale nie jest bagatelny.

Wypoczywamy od 159 lat

Urlop wypoczynkowy, jako uprawnienie pracownicze, pojawił się w Europie 159 lat temu, w Anglii w 1850 r. Źródła historyczne podają, że pierwsze urlopy wypoczynkowe były wykorzystywane w dużej mierze na… dodatkową pracę zarobkową.

Dziś prawo do urlopu jest powszechnym, fundamentalnym prawem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8396

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament