Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lwowski kardynał

14 sierpnia 2009 | Plus Minus | Krzysztof Skowroński
autor zdjęcia: Bartosz Siedlik
źródło: Fotorzepa

To on udzielił ostatnich sakramentów Janowi Pawłowi II i przygotował go na spotkanie z Bogiem. Wcześniej przecierał polskiemu papieżowi szlaki na Ukrainie

Jest 23 czerwca 1984 roku. W katedrze na Wawelu odbywa się uroczystość konsekracji biskupa Mariana Jaworskiego. Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego” pisze, że miała ona charakter „wyjątkowo domowy i wyjątkowo rodzinny”. Na wyjątkowość uroczystości zwraca jednak uwagę także cenzura. W niedługiej relacji znajduje aż cztery powody do ingerencji. Znika lista gości. Usunięty zostaje też fragment listu skierowany do nowego biskupa przez Jana Pawła II. Cenzorzy łaskawie pozostawiają zdanie: „Przyszli »swoi« do »swoich«, bo przecież ks. biskup Jaworski ze Lwowa pochodzi, we Lwowie się urodził i po dziś dzień zdradza go lwowska śpiewność mowy”.

Przez Lubaczów do Lwowa

Lwów i Ukraina to ważny kierunek dla polskiego papieża i dla Kościoła w czasach jego pontyfikatu. Ale droga do Lwowa w przypadku bp. Jaworskiego prowadzi przez Lubaczów – 12-tysięczne miasteczko położone 75 kilometrów od Lwowa, na skrawku dawnej archidiecezji lwowskiej, który po wojnie pozostał w Polsce. Już pięć dni po konsekracji na Wawelu następuje uroczysty ingres biskupa Mariana Jaworskiego do lubaczowskiej prokatedry pod wezwaniem Świętych Piotra i Pawła.

Bp Jaworski rusza do działania. Tworzy seminarium duchowne, powołuje synod diecezjalny. Organizuje pierwszą od 1905 roku pielgrzymkę z dawnej archidiecezji lwowskiej do Rzymu. Zwieńczeniem tego okresu jest wizyta Jana Pawła II w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8396

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament