Gdzie jest generał
Poszukujący we Francji robotników do budowy umocnień na Wschodzie gen. Julius von Hallmann jest w VII Wirtschaftstab w Paryżu – sztabie gospodarczym wojsk niemieckich we Francji – częstym i witanym z atencją gościem
Pełnomocnik ds. sieci komunikacyjnych i fortyfikacji frontu południowo-zachodniego na Ukrainie, choć ledwie przekroczył trzydziestkę, przybywa przecież wprost z ognia walk na froncie wschodnim. Sztabowcy nadzorujący budowę Wału Atlantyckiego z uwagą słuchają jego rad i wskazówek. Niestety, po jednej z kolejnych wizyt, podczas której szczegółowo omawiano plany ufortyfikowania kluczowych odcinków wału, młody generał nie wraca już ze Wschodu.
Nawet w najczarniejszych snach oficerowie feldmarszałka von Rundstedta nie mogą przypuszczać, że ich życzliwy doradca to porucznik wywiadu Armii Krajowej Kazimierz Leski, „Bradl”, a jego dokumenty są dziełem działu legalizacyjnego KG AK. Wzorowano je na książeczkach wojskowych, rozkazach wyjazdu, a nawet legitymacjach wędkarskich, wykradzionych na dworcach przez warszawskich kieszonkowców niemieckim oficerom.
Zdobycie planów Wału Atlantyckiego to efektowne zwieńczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta