Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy oprogramowanie na licencji jest bez podatku

14 sierpnia 2009 | Prawo | Grażyna J. Leśniak

Należności licencyjne za korzystanie z oprogramowania nie podlegają 20-proc. podatkowi u źródła, jeżeli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania ich nie wymienia

Tak 19 czerwca 2009 r. orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, rozpatrując skargę na interpretację podatkową (sygn. II FSK 276/08). Takiego też zdania są eksperci podatkowi. Mimo to firmy handlujące sprzętem komputerowym albo innymi profesjonalnymi urządzeniami, np. do diagnostyki pojazdów, zawierającymi oprogramowanie komputerowe na licencji, wciąż nie wiedzą, czy podczas ich sprzedaży mają pobierać 20-procentowy podatek dochodowy u źródła.

Powód? Wcześniejszy, niekorzystny dla podatników wyrok NSA z 20 listopada 2008 r. (sygn. II FSK 1171/07). Taki był, mimo że dotyczył również interpretacji przepisów i został wydany w podobnym składzie jak ostatni.

– Do trzech razy sztuka – mówią eksperci podatkowi, którzy wiążą nadzieje z orzeczeniem, jakie wkrótce powinno zapaść. Liczą, że wreszcie się dowiedzą, czy fiskus może wyciągać rękę po podatek, gdy w definicji należności licencyjnych zawartej w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8396

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament