Bezpieczne lato nad wodą
Przed wejściem do morza lub jeziora konieczne jest oswojenie się z wodą. Najlepiej tuż przy brzegu - mówi w rozmowie z "Rz" Marek Machaczka
Rz: Gdzie najbezpieczniej wypoczywa się nad wodą? Jakie kąpieliska by pan doradził?
Marek Machaczka, kierownik ds. ratowników, Park Wodny w Krakowie: Na pewno kąpieliska strzeżone. Korzystanie z nich zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa. Po pierwsze woda z takich kąpielisk jest systematycznie badana przez sanepid. Po drugie dyżurują tam ratownicy, którzy na podstawie aktualnych warunków pogodowych decydują o tym, czy kąpiel jest możliwa. Wywieszona biała flaga oznacza, że kąpiel jest dozwolona, natomiast czerwona flaga sygnalizuje zakaz kąpieli. W miejscach niestrzeżonych nie możemy na to liczyć. W dodatku w takich dzikich kąpieliskach na dnie mogą znajdować się zatopione niebezpieczne przedmioty, na przykład rozbite butelki i puszki. Bezpieczniej nad wodą i w wodzie będziemy się również czuli, gdy uwzględnimy swoją kondycję i samopoczucie, nie przecenimy swoich umiejętności pływackich i będziemy przebywać w wyznaczonych strefach dla nieumiejących bądź umiejących pływać. Jeśli ktoś wybiera się nad wodę z młodzieżą lub dziećmi, to z uwagi na bezpieczeństwo podopiecznych i innych kąpiących się nie może zapominać o dozorze.
Ważne, w jaki sposób wchodzimy do wody?
Tak. Przed wejściem do morza lub jeziora konieczne jest oswojenie się z wodą....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta