Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak kupić używany sprzęt

23 marca 2010 | Dobra firma | Paweł Wrześniewski

Umowa sprzedaży linii technologicznej jest podobna do innych kontraktów sprzedaży. Istotne różnice tkwią jednak w szczegółach

Jeden z czytelników prosi o pomoc w sprawie warunkowej umowy kupna-sprzedaży. Nie chodzi mu o nieruchomość, lecz o inne składniki majątku. Jego firma kupuje od innej używaną linię technologiczną i chce się zabezpieczyć. Czytelnik rozważa wpisanie do umowy klauzuli, że kontrakt będzie ważny dopiero po zainstalowaniu owej linii i jej sprawdzeniu.

Czy takie postanowienie jest dopuszczalne? Jak zabezpieczyć interesy stron? Jakie terminy wyznaczyć? Kiedy umowa staje się ostateczna? To część pytań, na które postaramy się dziś odpowiedzieć.

Kiedy warunek

Obowiązujące przepisy właściwie nie stoją na przeszkodzie dokonywaniu warunkowych czynności prawnych. Warunkowych, czyli takich, gdzie pewne skutki bądź to nastąpią, bądź to ustaną w razie ziszczenia się warunku.

Tym ostatnim jest zdarzenie przyszłe i niepewne. Gdyby jego nastąpienie było nieuniknione, nie stanowiłoby warunku, lecz termin. Czynności terminowe również są dopuszczalne, ale tu nie będziemy się nimi zajmować.

Wyjątkiem od zasady swobodnego wprowadzania warunków są przede wszystkim nieruchomości. Umowa sprzedaży gruntu czy lokalu będącego przedmiotem odrębnej własności musi mieć charakter pewny i ostateczny.

Linia – co to takiego

Zanim przejdziemy do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8580

Spis treści
Zamów abonament