Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniejsze firmowe rachunki za prąd, dłuższa praca laptopa

23 marca 2010 | Dobra firma | Barbara Mejssner

Warto wybierać komputery, które zużywają mniej energii. Są one oznakowane specjalnymi etykietami ekologicznymi. Wcale nie kosztują dużo drożej, ale zapewniają firmie znaczne oszczędności

Przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po sprzęt komputerowy sklasyfikowany jako przyjazny dla środowiska. Jak przewidują analitycy z firmy Forrester, w ciągu najbliższych pięciu lat wydatki związane z zieloną informatyką w firmach będą rosły o 60 proc. rocznie. Używanie energooszczędnych produktów w długim terminie przynosi znaczne korzyści finansowe.

Z zakupem ekologicznego sprzętu nie ma żadnego problemu. Mają go w ofercie praktycznie wszyscy dostawcy. Do przedstawicieli 34 z nich pod koniec 2009 r. portal Green IT Focus rozesłał ankiety.

Wynika z nich, że na polskim rynku najwięcej urządzeń ekologicznych, w tym desktopów i notebooków, oferuje firma Hewlett-Packard.

Amerykańska norma

Jak wybrać ekologiczny komputer stacjonarny lub notebook? Najlepiej kierować się tym, czy dany model ma certyfikaty środowiskowe gwarantujące, że zostały spełnione „zielone” parametry.

Większość systemów certyfikacji ekologicznej jest dobrowolna. Są one tworzone przez instytucje pozarządowe.

Znaków ekologicznych jest wiele, m.in.: Blue Angel, Energy Star, EPEAT, TCO, Nordic Swan, EU Flower. Najpopularniejszy stał się Energy Star.

Program ten został opracowany w 1992 r. przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska w ramach działań mających na celu oszczędzanie energii i redukcję emisji gazów cieplarnianych. Zaadaptowano go w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8580

Spis treści
Zamów abonament