Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie taniej znaczy lepiej

23 marca 2010 | First Class | Jarosław Horodecki
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
Michał Gembal
źródło: Rzeczpospolita
Michał Gembal
źródło: Rzeczpospolita

Kryzys, oszczędności – to słowa w ostatnim roku szczególnie często odmieniane przez wszystkie przypadki. Także w firmach, które szukając sposobów na obniżenie kosztów, czasem zapominają, a niekiedy nie wiedzą, o rzeczach najprostszych. Jak choćby o tym, że olbrzymi potencjał oszczędności tkwi w niewinnym biurze.

Do tego, że ekologia coraz śmielej wkracza w nasze życie, zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Kupujemy zdrową żywność, korzystamy z energooszczędnego sprzętu AGD, jeździmy samochodami z proekologicznymi rozwiązaniami technologicznymi. Ba, ta moda dotarła także do branży teleinformatycznej, gdzie ukuto nawet termin „green IT”, którym nadzwyczaj chętnie posługują się producenci sprzętu i oprogramowania. I trzeba przyznać, że akurat w tej dziedzinie nie jest to tylko hasło marketingowe. Bo ekologia w IT oznacza realne oszczędności. Choćby poprzez zmniejszenie poboru energii lub ograniczenie zużycia papieru w biurze. A niższe koszty działalności to przecież większa konkurencyjność firmy.

– Jak podaje firma badawcza Gartner, koszt energii pochłania średnio aż 10% budżetu firmy – potwierdza Usamah Afifi, dyrektor ds. rozwoju biznesu IBM Polska i wyjaśnia: – Ogromnie energochłonne są także centra obliczeniowe, a jako całość branża informatyczna stała się jednym z największym konsumentów energii.

Jednym ze sposobów na rozsądne gospodarowanie energią jest zapewnienie dodatkowych jej źródeł, np. w postaci paneli słonecznych lub nawet elektrowni wiatrowych. Te rozwiązania dotyczą jednak wielkich zakładów przemysłowych. A jak minimalizować koszty w biurze małej lub średniej firmy? Okazuje się, że można to robić w prosty sposób. Wystarczy dobry pomysł, aby bez ponoszenia dużych nakładów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8580

Spis treści
Zamów abonament