Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie taniej znaczy lepiej

23 marca 2010 | First Class | Jarosław Horodecki
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
Michał Gembal
źródło: Rzeczpospolita
Michał Gembal
źródło: Rzeczpospolita

Kryzys, oszczędności – to słowa w ostatnim roku szczególnie często odmieniane przez wszystkie przypadki. Także w firmach, które szukając sposobów na obniżenie kosztów, czasem zapominają, a niekiedy nie wiedzą, o rzeczach najprostszych. Jak choćby o tym, że olbrzymi potencjał oszczędności tkwi w niewinnym biurze.

Do tego, że ekologia coraz śmielej wkracza w nasze życie, zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Kupujemy zdrową żywność, korzystamy z energooszczędnego sprzętu AGD, jeździmy samochodami z proekologicznymi rozwiązaniami technologicznymi. Ba, ta moda dotarła także do branży teleinformatycznej, gdzie ukuto nawet termin „green IT”, którym nadzwyczaj chętnie posługują się producenci sprzętu i oprogramowania. I trzeba przyznać, że akurat w tej dziedzinie nie jest to tylko hasło marketingowe. Bo ekologia w IT oznacza realne oszczędności. Choćby poprzez zmniejszenie poboru energii lub ograniczenie zużycia papieru w biurze. A niższe koszty działalności to przecież większa konkurencyjność firmy.

– Jak podaje firma badawcza Gartner, koszt energii pochłania średnio aż 10% budżetu firmy – potwierdza Usamah Afifi, dyrektor ds. rozwoju biznesu IBM Polska i wyjaśnia: – Ogromnie energochłonne są także centra obliczeniowe, a jako całość branża informatyczna stała się jednym z największym konsumentów energii.

Jednym ze sposobów na rozsądne gospodarowanie energią jest zapewnienie dodatkowych jej źródeł, np. w postaci paneli słonecznych lub nawet elektrowni wiatrowych. Te rozwiązania dotyczą jednak wielkich zakładów przemysłowych. A jak minimalizować koszty w biurze małej lub średniej firmy? Okazuje się, że można to robić w prosty sposób. Wystarczy dobry pomysł, aby bez ponoszenia dużych nakładów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8580

Spis treści
Zamów abonament