Planując inwestycje, sprawdź przeznaczenie gruntu
Prawidłowe ustalenie, czy mamy do czynienia z nieruchomością rolną czy też nie, ma znaczenie nie tylko przy nakładaniu przez gminy podatków, ale także np. przy przystępowaniu do realizacji inwestycji
Z pozoru pozyskanie terenu inwestycyjnego jest proste. Wystarczy po prostu nabyć odpowiedni dla danego przedsięwzięcia teren i zacząć budować. Okazuje się jednak, że nie wszystkie grunty można ot tak wykorzystać jako budowlane.
Niektóre z nich podlegają bowiem szczególnej ochronie. Jakie to tereny?
Przede wszystkim są to grunty rolne i leśne. Jak bowiem wynika z art. 6 ustawy z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 121, poz. 1266 ze zm.) na cele nierolnicze i nieleśne można przeznaczać przede wszystkim grunty oznaczone w ewidencji gruntów jako nieużytki, a w razie ich braku – inne grunty o najniższej przydatności produkcyjnej.
Natomiast zgodnie z ustępem 2 omawianego artykułu przy budowie, rozbudowie lub modernizacji obiektów związanych z działalnością przemysłową, a także innych obiektów budowlanych należy stosować takie rozwiązania, które ograniczają skutki ujemnego oddziaływania na grunty.
Jeżeli natomiast inwestycja nie może być realizowana na innych terenach niż rolne i leśne, to takie ich przeznaczenie powinno zostać zapisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zmiana przeznaczenia wymaga...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta