Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ubiegając się o zaliczkę, trzeba zagwarantować jej ewentualny zwrot

23 marca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Michał Kołtuniak
źródło: Rzeczpospolita

Dotacje, jakie trafiają do firm, płyną dwoma strumieniami. Całość może być wypłacona jako refundacja poniesionych wydatków, ale istnieje także sposobność finansowania zaliczkowego

Udzielanie zaliczek na realizację projektów objętych finansowaniem unijnym stanowi niewątpliwe ułatwienie dla przedsiębiorców. Choć w przypadku inwestycji polegających na rozbudowie firmy, wprowadzaniu nowych produktów lub usług zaliczka nie stanowi zwykle 100 proc. wartości dotacji, to i tak pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na środki zewnętrzne (pożyczki, kredyty).

Ubiegając się o zaliczkę, firma zobowiązuje się do jej zwrotu, gdyby okazało się, że wykorzystała ją niezgodnie z umową o dofinansowanie.

Gwarancją takiego zwrotu są zabezpieczenia, o które ma prawo poprosić instytucja udzielająca pomocy (np. tzw. instytucja wdrażająca). Wynika to z ustawy z 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (DzU z 2006 r. nr 227, poz. 1658 ze zm.).

Wymienia ona obowiązki urzędów zaangażowanych w proces wydatkowania środków unijnych. Między innymi dokonują one, w oparciu o określone kryteria, wyboru najlepszych projektów, zawierają umowy z pomysłodawcami inwestycji, dokonują płatności na rzecz beneficjentów. Jednak to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8580

Spis treści
Zamów abonament